FORUM DYSKUSYJNE

 « POWRÓT 
 
Temat:okiennice
Data zalozenia:2007-12-08 19:28
Zalozony przez:
Ilosc komentarzy:0

Oferujemy Państwu systemy i akcesoria do produkcji okiennic. W naszej ofercie znajdują się: system stałego lamelowania, system z ruchomymi lamelami, łączniki do ram drewnianych, okucia do okiennic, automatyka, akcesoria do mebli, galanteria okienna i drzwiowa.
Tradycyjne wykonanie okiennicy z lamelami (lamele są to deszczułki umieszczone wewnątrz ramy okiennicy pod określonym kątem) wymaga dużo pracy i czasu, a nawet niezbędna jest specjalna maszyna do wykonania gniazd pod lamele. Przy zastosowaniu naszych systemów wykonanie okiennicy jest dziecinnie proste i nie wymaga żadnych specjalistycznych maszyn, poza zwykłymi narzędziami znajdującymi się w każdej stolarni. Wykonanie okiennicy wymaga wykonania jedynie jednego kształtu profila ramy okiennicy. Czas wykonania okiennicy jest skrócony do minimum (jedno skrzydło około 1h).

Okiennice
Kiedyś okiennice miał każdy dom. W ostatnich dziesięcioleciach prawie o nich zapomniano. W latach 90. triumfowały żaluzje i rolety. Los poczciwych okiennic wydawał się przesądzony. Wróciły jednak do łask na fali zainteresowania tradycyjną architekturą domów jednorodzinnych.
W krajach, gdzie słońce daje się we znaki w znacznie większym stopniu niż u nas, okiennice przede wszystkim chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem się. Zasłonięte okiennicami okna w godzinach południowych to codzienny widok w krajach Europy południowej. W naszej strefie klimatycznej okiennice służą nieco innemu celowi. Tworzą dodatkową barierę przed ucieczką ciepła z mieszkania, chronią okna przed podmuchami zimnego i porywistego wiatru. Z tego też względu bardziej przydają się nocą i w zimie. Okiennice zabezpieczają też dom przed wejściem niepowołanych gości, gdy domownicy śpią lub gdy ich nie ma. Stanowią też barierę akustyczną.

Okiennice czy rolety
Wszystkie te zadania doskonale spełniają również zewnętrzne rolety okienne. Niestety, brakuje im uroku okiennic. Ogromne znaczenie ma miejsce montażu okiennic lub rolet. Z pewnością rolety doskonale komponują się z oknami w budynkach o nowoczesnej architekturze. Tam jednak, gdzie styl domu nawiązuje do tradycji, okiennice zdają swój estetyczny egzamin dużo lepiej niż rolety. Mimo że rolety są mniej urokliwe, nie można im odmówić funkcjonalności; zapewniają też komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Wybór pomiędzy roletami a okiennicami zależy już od preferencji inwestora. Decydując się na okiennice, może on jednak napotkać problem z ich zakupem. W Polsce handel i producenci traktują jeszcze okiennice nieco po macoszemu. Spotkać je jednak można coraz częściej w ofercie producentów stolarki okiennej ze wszystkich dostępnych na rynku materiałów: drewna, PCW i aluminium.

Tradycja i współczesność
Niegdyś okiennice montowało się do ścian albo ościeżnic okiennych na zewnątrz lub wewnątrz domów. Okiennice zewnętrzne otwierały się na zewnątrz, wewnętrzne - do środka. Każdy sposób montażu miał swoje zalety. Okiennice wewnętrzne oszczędzały miejsce, były dodatkowo składane w pół, na podobieństwo łamanych drzwi. Bywały też okiennice wewnętrzne zakładane na poziomych szynach zamontowanych do ościeżnic.
Te montowane wewnątrz pomieszczeń zapewniały znacznie większe bezpieczeństwo i lepiej chroniły przed utratą ciepła. Okiennice zewnętrzne zabezpieczały szyby przed uderzeniami gałęzi, gradu, gwałtownego wiatru, a dodatkowo były ładnym wykończeniem elewacji.

Z drewna
Drewno jest nadal najpopularniejszym materiałem do budowy okiennic. Drewniane okiennice mają konstrukcję zbliżoną do skrzydeł drzwiowych. Można wyróżnić dwa ich typy.
Najprostsze są okiennice ciesielskie z drewnianych desek. Ich płaszczyznę tworzą w tym wypadku 2,5-3-cm deski dociśnięte ściśle do czoła lub na pióro i wpust. Połączone są dwiema lub trzema poziomymi drewnianymi poprzeczkami wzmocnionymi zastrzałami. Takie rustykalne w formie okiennice możemy zrobić sami lub zamówić u stolarza. Mocuje się je na zawiasach pasowych do ściany. Zamykane są na haki lub zasuwy. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa górna pozioma poprzeczka powinna dokładnie wchodzić pod nadproże okienne, uniemożliwiając wyważenie.
Bardziej złożone konstrukcyjnie są okiennice ramowe. Kiedyś robione były z litego drewna, dzisiaj do ich produkcji wykorzystuje się trójwarstwowe laminaty, tzw. klejonkę. Szkieletem konstrukcyjnym zapewniającym sztywność jest w nich drewniana rama. Wśród okiennic ramowych wyróżniamy okiennice opierzone, szczebelkowe, płycinowe i gładkie. Różnią się one wypełnieniem ramy.
W okiennicach opierzonych do ramy przymocowane jest jedno- lub dwustronnie odeskowanie z listew. Deski są przybijane lub przykręcane do ramy ukośnie lub żaluzjowo. Stronę wewnętrzną okiennic pokrywa się pionowymi deskami.
Okiennice szczebelkowe mają wypełnienie ramy w postaci wsuniętych pod kątem 45 st. poziomych listew, dzięki czemu nie blokują całkowicie dostępu światła dziennego do domu. Bardziej skomplikowany wariant tych okiennic ma zainstalowany do każdego skrzydła mechanizm pozwalający regulować kąt nachylenia szczebelków.
W okiennicach płycinowych płaszczyzna ramy podzielona jest na mniejsze części poziomymi i pionowymi słupkami, tzw. szprosami. Przestrzenie pomiędzy szprosami wypełnia się płycinami z desek.
W ramowych okiennicach gładkich powierzchnia wewnątrz ramy wypełniona jest panelem płytowym lub rozmieszczonymi w odstępach 2-3 cm listwami oklejonymi obustronnie wodoodporną sklejką. Wszystkie te okiennice montowane są przeważnie do ościeżnic.
Okucia - zawiasy, zasuwki, zamki, blokady - zapewniają maksimum bezpieczeństwa, są ładne i wygodne w użytkowaniu. Dostępne są również okucia, dzięki którym otworzymy lub zamkniemy okiennice bez otwierania okna, np. za pośrednictwem przekładni ślimakowej i korbki. Do wykończenia okiennic używa się wszelkich lakierów, bejcy i emalii do drewna. Możemy kupić okiennice już pomalowane lub surowe.

Z tworzyw sztucznych
Nie próżnują również producenci okien z PCW i aluminium. Oferują oni okiennice wykonane w podobnej technologii co okna, które formą na


DODAWANIE KOMENTARZA
Pseudonim:
Stolica:
Tresc:
załóż swój sklep internetowywww.abc24.pl
katalog stron i sklepów internetowych | załóż swoje darmowe forum dyskusyjne